Co je to vlastně ta upcyklace?

Slovo recyklace se už v českém slovníku celkem slušně zabydlelo. Třídíme odpad a víme, že recyklovat znamená znovu využívat odpad jako druhotnou surovinu ve výrobním procesu. Co je to ale ta upcyklace? Proces upcyklace míří o level výš. Použitá věc, obal, papír atd při upcyklaci neskončí v odpadu, ale přetvoří se na něco jiného, krásného, s novou a vyšší užitnou hodnotou. Jako názorný příklad může posloužit krabice od bot, kterou proměníte na pokojíček pro panenky pro svou holčičku. Přidanou hodnotou nového výrobku je mimo rozvoje vaší kreativity a radosti dcerky i to, že šetří životní prostředí.

Vzdor vůči konzumu

To je ostatně hodnota číslo jedna, pro kterou se upcyklace stala i postmoderní filozofií a životním stylem 21. století. Stále více lidí po celém světě si uvědomuje, že hmotná prosperita ke štěstí nevede. Nové šatičky vám udělají radost na chvíli a beztak zítra vyjdou z módy. Když k tomu připočítáme důsledky klimatické změny, která stále více ovlivňuje naše životy v denní rovině, není divu, že se mnoho z nás rozhodne dobrovolně omezit svou spotřebu a místo nakupování nových věcí začne upcyklovat.

Upcyklace jako umění

Formou upcyklace vznikají i umělecká díla. Zejména pro výtvarníky a designéry je odpad výzvou, která jim nedá spát. Ze zlámaných skateboardů, rozpadlých rybářských lodí či neidentifikovatelných předmětů ze šrotu vzniká nábytek, za který jsou lidé ochotni zaplatit nemalé částky. Ze starých plechových cedulí, rezatých hřebíků a hodinových koleček vznikají skulptury, která zdobí veřejné prostory a jsou vystavovány ve světových galeriích. Stačí jen mít nápad a šikovné ruce.

Provoz 13

My v Provozu 13 jsme z upcyklace starého nábytku vytvořili byznys. Darovaný a/nebo rozbitý nábytek rozebereme na prvočinitele a téměř beze zbytku využijeme při tvorbě něčeho nového. Kromě toho, že upcyklací nábytku pomáháme životnímu prostředí a šetříme přírodní zdroje, podporuje náš sociální podnik i sociálně znevýhodněné lidi. Je jedno, zda se jedná o handicap zdravotní, či jen ty, kteří v životě klopýtli a z nějakého důvodu se ocitli na špatné cestě. U nás najde pochopení a podporu každý. A díky tomu má náš nábytek ještě o jeden plus navíc.

Ilustrační fotografie:

Simon Rodia s jeho Watts Tower (1921–1954) z Los Angeles je velkým zastáncem upcyklace. Rozhodl se použít kovový šrot, rozbité sklo a keramiku ve velkém měřítku.